Destek

Her türlü teknik destek sorunuzu destek@anova.com.tr adresine yönlendirebilirsiniz.

 

ANSYS R16 Kurulum Videosu

ANSYS'in R16 versiyonu adım adım kurulumunu buradan izleyebilirsiniz.

 

 

ANSYS R16 Desteklenen Platformlar

ANSYS'in R16 versiyonunun desteklediği işletim sistemi ve platformların listesi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

R16'dan sonraki versiyonlarda platform desteği için bu sayfayı ziyaret ediniz.

 

ANSYS R15 Kurulum Videosu

ANSYS'in R15 versiyonu adım adım kurulumunu buradan izleyebilirsiniz.

 

ANSYS R14.5 Kurulum Videosu

ANSYS'in R114.5 versiyonu adım adım kurulumunu buradan izleyebilirsiniz.

 

ANSYS 14 Ürün Yetenek Matrisi

 ANSYS'in yapısal, akışkanlar dinamiği ve elektromanyetik alanlarındaki farklı ürünlerinin yetenek matrisi için tıklayınız.

 

ANSYS Akademik Ürünleri Yetenek Matrisi

ANSYS'in akademik ürünlerinin içerik ve düğüm noktası kısıtlamaları tablosu için tıklayınız

 

ANSYS 13 Ürün Yetenek Matrisi

  ANSYS'in yapısal, akışkanlar dinamiği ve elektromanyetik alanlarındaki farklı ürünlerinin yetenek matrisi için tıklayınız.
 

 

ANSYS 12.1 Desteklenen Paltformlar

Aşağıda 12.1 ürünlerinin Workbench altında çalıştığında desteklendiği platform tablosu verilmiştir.

1 NX CAD Reader Lnx64'de diğerleri 32 ve 64 bitte destekleniyor.

2 Desteğin 12.1.1 versiyonunda çıkması bekleniyor

 


Aşağıda verilen tabloda ise ürünlerin standalone olarak kullanılması durumunda desteklenen platform tablosu verilmiştir.


 

ANSYS'e 1000'den FAZLA SAYIDA İTERASYON YAPTIRMA

ANSYS çözücüsü öntanımlı olarak 1000'den fazla iterasyon yapmamaktadır. Bazı özel durumlarda 1000 iterasyonun yetmemesi sözkonusu olursa C:\Program Files\Ansys Inc\v121\ansys\apdl klasörü altına config121.ans isimli bir dosya kopyalamanız gerekir. Bu dosyayı, herhangi bir metin düzenleyicisinde boş bir sayfa açıp
içine yalnızca NUMRESLT=5000 yazarak oluşturabilirsiniz. Kullandığınız sürün 12.1 değilse yaukarıdaki adres ve dosya isimlerinde 121 yerine kendi versiyon numaranızı girmeniz gerekmektedir, örn: 110

FLUENT 6.4/12 BETA VERSİYONU

Soru: Fluent' in yeni veriyonu ne zaman çıkacak ve ne gibi yeni özelliklere sahip olacak?


Cevap: Fluent' in yeni versiyonu Fluent 12 (eski 6.4) 2009 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek olmasına rağmen Ansys firması Fluent 12 versiyonun beta sürümünü kullanıma açtı. Bu versiyonda Fluent, kullanıcılarının karşısına sayısal anlamda bir çok yeniliğin yanında Windows bazlı yeni bir arayüze sahip olarak çıkıyor. Yeni arayüzü ile Ansys Workbech (WB) tarzına biraz daha yaklaşan Fluent 12 Ansys ürünleri ile aynı ortamda çalışabilecek ve veri alışverişi yapabilecek. Dolayısıyla yeni versiyonda (Workbench ortamında kullanılması durumunda) Design Modeller ile alınan/üretilen/temizlenen katı model için WB ortamında sayısal ağ üretilebilecek ve bu ağ yapısı otomatik olarak Fluent içine alınabilecek. İstenildiği takdirde ise tekrar orjinal modele dönülüp parametrelerden biri değiştirilerek otomatik olarak çözümün gücellenmesi sağlanabilecek. Fluent 12 versiyonu yukarıda sayılan yeniliklerinin dışında sayısal olarak da yeni türbülans modeli (4 denklemli SST Transition Model), First -to- Second Order blending,Cell Centroid Aligned Limiter,Multi-Fluid VOF gibi bir çok yeni özelliği kullanıma imkan verecek. Yeniliklerin tümüyle ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki linklerden alabilirsiniz.


Fluent_12_Beta_Features.pdf

Fluent_12_Update_Presentation.pdf (4.5 MB)


Beta versiyonu denemek için bakım anlaşmasına sahip kullanıcılarımız aşağıdaki adrese gidebilirler. Fluent 12 Beta Bakım anlaşması olmayan kullanıcılarımız ise info@anova.com.tr adresinden bize ulaşabilirler.
 

FLUENT 12'de UDF ÇALIŞTIRILMASI

Eger ki Fluent'i Linux'da kullaniyorsaniz, udf calistirmak icin yapmaniz gerekenler daha onceki versiyonlarda yapmaniz gerekenlerden farkli degildir. Eger Windows'da yapacaksaniz, o zaman oncelikle bir C Compiler kurmaniz gerekmektedir. Microsoft Visaul C++ Express Edition'ı Microsoft Sitesinden ücretsiz indirerek kurabilirsiniz. Daha sonra Fluent'i Başlangıç Menusu'ne kurulan MS Visulal C++ 2008 Express Edition-->Visual Studio Tools-->Command Prompt açarak fluent 3d komutu ile çalıştırabilirsiniz. Ancak burada fluent komutunun command prompt'da tanınır bir komut olabilmesi için My Computer --> Properties --> Environmet Variables altına path -->c:\program files\ansys inc\v120\fluent\ntbin\ntx86 olarak bir degistken tanımlamaniz gerekmektedir. Bunu yaptiktan sonra Fluent'i MSVS altından calistirip UDF'lerinizi compile edebilirsiniz.

CELL BASED GRADIENT-NODE BASED GRADIENT FARKI

Soru: Solver menüsünde Cell Based ve Node Based olarak iki ayrı gradyen hesaplama yöntemi görüyorum. Bunlar arasındaki farklar nelerdir?


Cevap: Cell Based 6.1 versiyonuna kadar Fluent tarafından kullanılan gradyen hesaplama yöntemidir. Node Based ise 6.1 versiyonu ile birlikte gelen ve genel olarak tetra elemanlar üzerinde çözüm hassasiyetini artıran bir yöntemdir. Bu iki yöntem arasındaki fark aşağıda detaylı olarak anlatılmış ve örneklenmiştir.
Cell-Node.pdf
 

KONJUGE ISI TRANSFERİ

Soru: Fluent ile konjuge ısı trasnferi problemleri çözmek için ne tip seçeneklerim var ve bu tip problemleri çözerken nelere dikkat etmeliyim?


Cevap: Burada unutulmaması gereken nokta bu tip problem çözümlerinin sıradan ısı transferi problemlerine göre daha zor olduğudur. Özellikle Rahatlatma Paramatreleri (Under Relaxation Factor) ve çözücü ayarları daha dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Gerektiğinde (duvar üzerinde yüksek çarpıklıklı elemanlar bulunduğunda) duvar sıcaklıklarını hesaplamak için Fluent' in Text User Interface de sunduğu farklı yöntemler denenmelidir. Bu tip problemlerle ilgili daha detaylı açıklayı aşağıdaki linkten elde edebilirsiniz.

Conjugate_Heat_Transfer.rar (16.4 MB)

HESAPLAMALI AKIŞKANLAR MEKANİĞİ NOTLARI

Soru: Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği Dersinin temel konularını Fluent ile örneklendiren bir ders notu bulabilir miyiz?


Cevap: Piyasadaki bir çok Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) kitabı ticari HAD kodlarının temel modellerini, çözüm yöntemlerini veya sınır şartı uygulamalarını anlatmaktadır ve ticari kod kullanıcıları için oldukça detaylı ve faydalı kaynaklardır. Ancak bazı özet bilgileri sürekli elinin altında tutmak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki ders notlarından faydalanabilirler.

Computional_Fluid_Dynamics.rar (9.3 MB)

FLUENT TEXT USER INTERFACE KOMUTLARI

Soru: Fluent grafik arayüzde verilen komutları yazılı olarak verebilir miyiz? Bizim arayüzde görmediğimiz farklı fiziksel modeller/seçenekler/özellikler var mıdır?


Cevap: Fluent ile grafik arayüzde verebildiğiniz tüm komutları, seçebildiğiniz tüm modelleri text arayüzü ile de seçebildiğiniz gibi grafik arayüzde bulunmayan bazı komutları/modelleri de yine text arayüzü sayesinde kullanıma açabilirsiniz. Daha önce bu duruma örnek olarak Low-Re Türbülans Modellerini vermiştik. Ayrıca daha önce verdiğimiz eğitim dosyalarında da alternatif çözüm/hesap yöntemleri text arayüzü aracılığıyla aktif hale getirilmişti. Bunların dışında daha bir çok seçenek yine text arayüzünden aktif hale getirilebilir. Bunlarla ilgili detaylı komut listesini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Text_Commands.pdf

GAMBIT VE FLUENT PROGRAMLARINDA JOURNAL DOSYASI KULLANIMI

Soru: Gambit ve Fluent içinde Journal dosyaları ile neler yapabiliriz?


Cevap: Journal dosyalarıyla bir çok işlemi otomatize ederek hem Gambit' in hem de Fluent' in etkinliğini artırmak mümkündür. Bu konu ile ilgili örnekleri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Journals.pdf

POLYHEDRAL ELEMANLAR İLE ÇÖZÜM

Soru: Fluent 6.3 kullanılarak polyhedral elemanlar içeren sayısal ağların çözülebildiğini duyduk. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?


Cevap: Öncelikle Fluent ile polyhedral elemanların çözülebilmesinin yeni bir çözücü özelliği olmadığını vurgulamak faydalı olur. Fluent geri planda Sonlu Hacimler Yöntemini kullanan bir çözücüdür. Dolayısı ile bu yöntemin yapısından ileri gelen avantajların bir çoğunu kendi bünyesinde barındırır. Bu avantajlardan biri de kullanılacak elemanların keyfi yüzey sayısına sahip olabilmeleridir. Fluent içinde uzun süredir bulunan Density Based Coupled Explicit Solver (DBCES) FAS Multigrid yöntemindeki seyrek ağ adımlarını polyhedral hücreler ile oluşturmaktadır. Ancak 6.3 versiyonu ile birlikte bu özellik kullanıcıların erişebileceği şekilde arayüze çıkarılmıştır. Çözümsel anlamda polyhedral elemanların tetrahedral elemanlara karşı bazı şu şekilde sıralanabilir: -Her bir polyhedra hücrenin sahip olduğu komşu hücre sayısının (tetrahedral elemanlarda 4 komşu hücre vardır) artmasından kaynaklanan hassasiyet artışı. -Aynı hassasiyetteki tetra sayısal ağa nazaran çok düşük eleman sayısın getirdiği yakınsama hızı artışı. -Bölgesel olarak aşırı çarpık (skewed) tetrahedraların birleşimiyle oluşabilmesi nedeniyle sayısal ağ kalitesini artırması. Ayrıca polyhedralardan oluşan bir yasısal ağa sahip olabilmek için ayrı bir ön işlemciye ihtiyacınız yoktur. Polyhedraları doğrudan Fluent içinde oluşturabilirsiniz. Bunun için elinizde bulunan bir tetra/hybrid sayısal ağı Fluent içine alıp Grid/Polyhedra menüsünden çevrim işlemini gerçekleştirmeniz yeterlidir. Aşağıdaki linklerden polyhedra elemanlarla ilgili geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Polyhedra_in_Fluent.pdf Fluent 6.3_Overview.pdf
 

Ayrıca bir validasyon dosyası da aşağıdaki linkten temin edilebilir.
 

Validation_Polyhedra.pdf

PRESSURE BASED COUPLED SOLVER

Soru: Fluent 6.3 versiyonu ile gelen Pressure Based Coupled Solver (PBCS) bize ne gibi avantajlar sağlar? Bu çözücünün kullanımı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?


Cevap: PBCS Fluent 6.3 versiyonu ile gelen yeni bir çözücüdür. Bu çözücünün diğer basınç tabanlı çözücüye (segregated-sıralı çözücü) göre farkı akış denklemlerini akuple olarak çözmesidir. Bu sayede hız alanı ile basınç alanı arasındaki ilişki daha sağlıklı bir şekilde kurulabilmekte ve basınç tabanlı sıralı çözücüye göre (segregated solver) daha az iterasyon adımında yakınsama sağlanabilmektedir. Ayrıca bu çözücü ağ elemanlarının sayısından veya çarpıklığından daha az etkilenmekte ve genel performansını daha iyi bir şekilde muhafaza edebilmektedir. Bu sayede PBCS ile kullanılması mümkün olan fiziksel modellerin buluduğu problemlerde toplam sürelerde ciddi azalmalar elde edilebilir. Bu çözücü ile alaklı genel bilgileri ve yapılmış örnekleri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.
 

Pressure_Based_Coupled_Solver.pdf

Fluent 6.3_Overview.pdf

FLUENT İLE POSTPROCESS

Soru: Fluent ile aldığım çözümleri incelemekte/görsellemekte ne tip yöntemler kullanabilirim?


Cevap: Fluent içinde var olan postprocessor kontür çizimleri, hız vektörlerinin/akım çizgilerinin görüntülenmesi, istenilen bölgelerde/yüzeylerde nümerik entegrasyon ve ortalama hesabı işleri gibi bir çok işlemi Fluent dışına çıkmadan yapmanıza olanak sağlar. Sadece bu tip işlemler için hazırlanmış örnek bir problemi (Tutorial Guide-Postprocessing) Fluent manuellerinde bulabilirsiniz. Ayrıca Display menüsünün daha detaylı bir açıklamasını ve bu menüdeki seçeneklerin kullanımını aşağıdaki dökümanda bulabilirsiniz.
 

Postprocessing_in_Fluent.pdf

YAKINSAMA İLE İLGİLİ İPUÇLARI

Soru: Fluent çözümlerinde daha kolay/hızlı bir şekilde yakısama elde edebilmek için neler yapabilirim?


Cevap: Bir problem çözerken genel olarak çözücü ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmadan problemi çözmeye çalışırız. Varsayılan çözücü ayarları bir çok durumda bizim yakınsamış çözümler almamıza izin verirken bazı durumlarda yakınsamış çözüm alabilmek için bu ayarları değiştirmemiz veya farklı şekillerde Fluent' e müdahale etmemiz gerekebilir. Taşınım terimleri içeren denklemleri ilk olarak First Order Upwinding ile ayrıklaştırıp daha sonra Second Order veya MUSCL şemasına geçmek, yüksek döngülü akışlarda basınç ayrıklaştırmasını PRESTO veya Body Force Weighted ile yapmak, çözülen denklemler için uygun Under Relaxation Factor ayarını yapmak veya türbülanslı çözümlere Standart K-Epsilon Türbülans Modeli ile başlayıp daha sonra farklı bir türbülans modeline geçmek bir çoğumuzun uyguladığı yöntemlerdir. Ancak bu durumda bile bazı problemlerde yakınsamayı sağlamak/hızlandırmak mümkün olmayabilir. Bu tip özellikler içeren örnek problemlerde uygulanabilecek yöntemleri aşağıdaki sunumda bulabilirsiniz.
 

Conv_Strat.pdf

GAMBIT İPUÇLARI

Soru: Gambit ile çalışırken karşılaşılan genel problemlerin çözümlerinin anlatıldığı bir döküman bulabilir miyim?


Cevap: Gambit her ne kadar genel amaçlı bir ön işlemci olsada kullanıcılar olarak genelde karşılaştığımız problemler (virtual geometry/geometry clean up operasyonları, connect işlemi, size fucntions ve boundary layer araçlarının kullanımı vb...) birbirine benzemektedir. Bu tip sorunların çözümlerini ve dikkat edilmesi gereken hususları anlatan bir dökümana aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 

GambitTips.pdf

FLEX-LM LİSANS KURULUMU

Soru: Lisans kurulumu için gerekli FlexLM ayarlarını nasıl yapabilirim?


Cevap:
 

FLEXLM LİSANS SUNUCUSU KULLANARAK ORJİNAL LİSANS DOSYASININ KURULMASI

1. İlk olarak size gönderilmiş olan lisans dosyasının ismini license.dat olarak değiştirin.

2. LMTools programını açın (Start-Programs-Fluent Inc. Products-License Software).

3. Önünüze açılan ekranda soldan ikinci kart olan System Settings isimli kartı tıklayın.

4. Burada bulunan Computer/Hostname kısmında yazan bilgisayar ismini ve Ethernet Address kısmında yazan adresi bir kenara not edin. Bu bilgiler lisans dosyasının doğru olup olmadığını kontrolde kullanılacaktır.

5. Lisans dosyaları bilgisayar ismine ve eternet adresine göre hazırlanır ve ancak hazırlandıkları ismi ve eternet adresini taşıyan bilgisayarlarda çalışırlar. Bu nedenle lisans dosyasındaki isim ve eternet adresi kısmının doğru olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Bunun için önce size gönderilen kalıcı lisans dosyasını açın. Burada, özellikle ilk satırda bulunan SERVER kısmında yazan bilgisayar isminin ve hemen bu kısmın yanındaki eternet adresinin sizin bilgisayarınızın bilgileriyle aynı olduğuna emin olun. Kalıcı lisanslar gönderilirken SERVER kısmındaki bilgisayar ismi yerine missing yazılmış olabilir. Eğer elinizdeki lisansta böyle bir durum söz konusu ise bu kısma bilgisayarınızın ismini yazın. Eğer bu kısımdaki eternet adresiniz de doğru ise dosyayı C:\Fluent.Inc\license klasörü altına license.dat ismi ile kaydederek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Eternet adresinde bir uyuşmazlık olması lisansın farklı bir eternet adresi için üretildiği anlamına gelir ve lisansınız çalışmaz. Bu durumda lisansınızda herhangi bir değişiklik yapmadan mustafa@anova.com.tr adresine e-posta ile durumu bildiriniz.

6. Lisansın doğru bilgisayar ismi ve eternet adresi için üretildiğinden emin olduktan sonra bu lisansı kullanarak bir FlexLm License Server oluşturabiliriz. Bunun için LMTools programında ilk kart olan Service/License File kartını tıklayın. Burada Configuration Using Services seçeneğini işaretleyin ve sondan ikinci kart olan Config Services kartını seçin.İlk olarak Service Name kısmını doldurarak kuracağımız lisans sunucusuna bir isim verin. Daha sonra Path to the lmgrd.exe file, Path to the license file ve Path to the debug log file kısımlarında sırasıyla lmgrd.exe ve license.dat isimli dosyaların yerlerini belirtin. lmgrd.exe dosyasının Fluent programıyla gelen FlexLM versiyonuna ait olması önemlidir. Bu nedenle C:\Fluent.Inc\license klasörü altındaki lmgrd.exe isimli dosyayı seçtiğinize emin olun. Son kısımda ise lisanla alakalı problemlerin kısa birer açıklamasının kaydedileceği bir log dosyası belirtin. Bunun için en sık kullanılan yöntem C:\Fluent.Inc\license klasörü altında license.log isimli bir dosya oluşturmaktır. Bunun bir örneğini yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Seçim işlemlerini yaptıktan sonra alt kısımdaki Use Services ve Start Server at Power Up seçeneklerini işaretleyip Save Service düğmesini tıklayın.

7. Bu şekilde Fluent ürünlerinin çalışması için gerekli olan lisans sunucusu kurulmuş oldu. Ancak henüz çalışır durumda değil. Çalışır hale getirmek için Start/Stop/Reread kartını tıklayın. Burada az önce oluşturduğunuz lisans sunucusunun ismini seçip Start Server düğmesine basın. Bu şekilde lisans sunucusunu başlatmış oldunuz. Artık Fluent ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

"UNABLE TO OPEN DISPLAY" MESAJI

Soru: Gambit açılışta "unable to open display hatası" veriyor, bu hatayı nasıl giderebilirim?


Cevap: Eğer Exceed kurulumunuzda herhangi bir problem yoksa aşağıdaki şekilde sorun çözülebilir. Resolution: Set the DISPLAY variable Windows 2000/XP -Open up Control Panel, System, Advanced, Environment Variables. -Under User Variables click the New button. -In the Variable text box type: DISPLAY -In the Value text box type: computer_name:0.0 (where computer_name is the actual name of your computer) -Click OK. -If setting the DISPLAY variable does not work please email Installation Support and include a copy of your environment variables.

64 BIT FLUENT VERSİYONUNDA "CAN NOT INITIALIZE" MESAJI

Soru: 64 bit Windows işletim sistemine 64 bit Fluent kurduğumda "can not initialize" hatası veriyor, nasıl düzeltebilirim?


Cevap: Bunun için aşağıda anlatıldığı gibi Microsoft.NET kütüphanelerinin kurulması gerekiyor. Microsoft .NET Framework 2.0 libraries are required for the 64-bit version of FLUENT 6.3.x. An application error will occur when you attempt to launch the product if the libraries on not on your system. The libraries can be downloaded from the Microsoft website at: http://msdn.microsoft.com/netframework/downloads/updates/default.aspx Go to .NET Framework Version 2.0 Redistributable Package. Choose the x64 version. Administrator privileges are required to install this package.

TEXT USER INTERFACE İLE ULAŞILABİLEN TÜRBÜLANS MODELLERİ

Soru: Fluent'de grafik arayüzünde gözüken türbülans modellerinde başka türbülans modeli kullanabilir miyim?


Cevap: Fluent'de grafik arayuzunde gordugunuz S-A, k-e(standart, RNG, realizable), k-w(standart, SST), RSM ve LES disinda kullanabileceginiz bir cok turbulans modeli grafik arayuzun arkasinda gizlidir. Text arayuzu kullanarak mixing-length, kato-launder, lo-Re(6 adet), DES ve non-newtonian turbulans modellerini de aktif hale getirebilirsiniz. Bunun icin grafik arayuzden bir turbulans modeli secip Fluent penceresinde define/models/viscous yazmak yeterlidir. Yazilan butun komutlar arasinda enter'a basmak gerekir. Sectiginiz turbulans modeline gore gelecek gizli modeller farklilik gösterir.

"SYSTEM CLOCK HAS BEEN SET BACK" HATASI

Soru: System Clock Has Been Set Back hatası nasıl giderilir?


Cevap: Error Message: System clock has been set back Comments: FLEXlm checks the dates of files in certain directories. If it finds files that have dates into the future, the license key will not work. Resolution: Locate files that are dated into the future and delete them or change the date. Windows XP -Open up Windows Explorer, click on the Tools Menu, Folder Options, View tab -Check "Show Hidden Files and Folders" -Uncheck "Hide Protected Operating System Files" -Click on Start, Search, All Files and Folders. -Choose "When was it modified" -Choose "Specify Dates" -In the From box choose tomorrows date. In the To box specify a date into the future, for example, 2050. Windows 2000 -Open up Windows Explorer, click on the Tools Menu, Folder Options, View tab -Check"Show Hidden Files and Folders" -Uncheck "Hide Protected Operating System Files" -Click on Start, Search, Files or Folders. -Click "Search Options". -Click Date. -Click the"Between" button and choose tomorrow's date. -In the "and" text box choose a date several years into the future, for example, 2050. -Click "Advanced Options". -Click "Search Subfolders". -Click "Search Now". If you find files that are dated in the future you must determine if you need them, if not, delete the files. If they are Windows System files (and most likely they will be) there are several programs available that can change file and folder attributes. Some are listed below or do a search on Google. http://www.febooti.com/products/filetweak/ http://www.miklsoft.com/attrman/ www.elwinsoft.com/