ANSYS SCADE Suite

Görev ve emniyet açısından kritik kontrol sistemleri SCADE kullanılarak geliştirilen yazılım üzerinde çalışır

 

SCADE Suite, kritik gömülü yazılımlar için model tabanlı bir geliştirme ortamı sunan ANSYS gömülü yazılım ailesindeki bir üründür. SCADE Suite, resmi olarak tanımlanmış SCADE dilinin yerel entegrasyonu ile gereksinim yönetimi, model tabanlı tasarım, simülasyon, doğrulama, uygun / sertifikalı kod üretimi ve diğer geliştirme araçları ve platformları ile birlikte çalışabilirlik gibi kritik uygulamalar için kullanılan entegre tasarım ortamıdır.

 

SCADE Suite nerede kullanılır?

SCADE Suite, uçuş kontrol ve motor kontrol sistemleri, iniş takımı sistemleri, otomatik pilotlar, güç ve yakıt yönetim sistemleri, kokpit görüntüleri, ray kilitleme sistemleri ve sinyalizasyon, otomatik tren işletme, bilgisayar tabanlı tren kontrolü, acil durum gibi kritik yazılımları tasarlamak için kullanılır. Frenleme sistemleri, aşırı hız koruması, tren boşluğu tespiti, nükleer enerji santrali kontrolleri, otomobillerde ADAS ve diğer pek çok havacılık, demiryolu, enerji, otomotiv ve endüstriyel uygulamalarda da kullanılır.

 

Kritik Uygulamalar için Özel

SCADE Suite, kritik kontrol uygulaması tasarımını basitleştirerek ve doğrulamayı, nitelikli / sertifikalı kod üretme ve dokümantasyon sürecini otomatikleştirerek proje sertifikasyon maliyetlerini önemli ölçüde düşürür. SCADE Suite KCG Code Generator ile dönüştürülen kod, DO-178B’de A seviyesi, DO-178C'de bir DO-330 TQL-1 seviyesi olarak kalifiye edilebilir. ISO 26262: 2011'e göre ASIL D ve C'de ve IEC 61508 2010 kapsamında T3 / SIL 3 ve EN 50128: 2011'de T3 / SIL 3/4'te sertifikalandırılmıştır.

 

 

 

SCADE Suite KCG Sertifika Setleri, sertifikasyon otoriteleri için ilgili standart yönergeler tarafından istenen aşağıdaki gerekleri sağlar:

 

  • Tool Qualification Plan (TQP)
  • Tool Operational Requirements (TOR)
  • Tool Accomplishment Summary (TAS) ya da Safety Case (SC)
  • Sertifikasyon Standartları için Compliance Analysis
  • Software Installation Procedure (SIP)
  • Tool Configuration Index (TCI)
  • ve diğer standartlara özgü belgeler
  • DO-178B ve DO-178C Sertifikasyon Planları, SCADE Suite ile geliştirilen uygulamaların A ve B seviyelerinde sertifikalandırılmasını destekleyen bir dizi plan sağlar.